موسسه اعزام دانشجو امین دانشجو پاسارگاد

خدمات اعزام دانشجو به اتریش و رومانی با مجوز رسمی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به شماره: 114367

تلفن: 22132260-021
تحصیل در برترین شهر دنیا وین
تحصیل در رومانی زیباترین کشور اروپای شرقی
تحصیل در اتریش
تحصیل در رومانی
موسسه اعزام دانشجوی پاسارگاد
اعزام دانشجو به اتریش و رومانی
بصورت تکی و گروهی
موسسه امین دانشجو پاسارگاد
مجری اعزام دانشجو به رومانی
موسسه امین دانشجو پاسارگاد
مجری اعزام دانشجو به اتریش

درباره اتریش

درباره اتریش اتریش کشوری با جمعیت کلی 8/5 میلیون نفر و مساحت 83800 کیلو متر و با تراکم جمعیت 100 نفر در هر کیلو متر مربع می باشد .از این تعداد جمعیت 88/5 درصد اتریشی و 11/5 درصد ملیتهای دیگر می باشند. تقریباً هم‌اندازه امارات است و از ۹ ایالت تشکیل یافته‌است. حدود ۶۰٪این کشور را رشته کوه‌های آلپ شرقی شامل می‌شوند.
اتریش به آلمانی: ( Österreich) یکی از کشورهای اروپای غربی است. پایتخت آن وین است. این کشور از شمال با آلمان و جمهوری چک، از شرق با اسلوواکی و مجارستان، از جنوب با ایتالیا و اسلوونی و از غرب با سوئیس و لیختنشتاین هم‌مرز است.
آب و هوای اتریش
متوسط دما در فصل تابستان بین 20 تا 35 درجه سانتی گراد است.سردی هوا در زمستان ها به 15- درجه می رسد اما به طور متوسط بالغ بر 4- درجه سانتی گراد است. بیشترین باران در ماه های می (MAY ) اردیبهشت و ژوئن (JUN ) خرداد می باشد و در ارتفاعات برف سنگینی می بارد.
استانهای اتریش
شور اتریش از 9 ایالت تشکیل یافته است .وین پایتخت این کشور جزء این ایالتهاست .هر کدام از ایالت ها توسط یک حکومت ایالتی اداره می شود و در راس آنها شخص رئیس جمهور فدرال قرار دارد.
بورگن‌لاند ، کرنتن ، اوبراسترایش ، نیدراسترایش ، سالزبورگ ، اشتایرمارک ، تیرول، فورآرلبرگ ، وین
سیستم قانونی و حقوقی اتریش
سیستم حقوقی اتریش بر طبق قوانین رم و بر اساس سلسله مراتب پایه ریزی شده است .کتاب کلی قوانین مدنی ABGB یکی از کهن ترین کتابهای قوانین می باشد.
رسانه های مردمی و ارتباطات در اتریش
در اتریش علاوه بر تلویزیون ملی، تلویزیون‌های خصوصی هم رواج دارند. اولین تلویزیون خصوصی این کشور در سال 2000 میلادی راه‌اندازی شد. رادیوهای خصوصی هم از دهه 90 میلادی در این کشور راه‌اندازی شدند.
خواندن روزنامه در هر روز برای خیلی از اتریشی‌ها یک قانون است. اغلب روزنامه‌های این کشور را بخش خصوصی منتشر می‌کند.
از جمله مهمترین روزنامه های اقتصادی روزنامه Die Presseمی باشد.
مهمترین روزنامه اتریشی روزنامهNeueKronenبا 40 درصد خواننده می باشد.
شبکه رادیو تلویزیونی مهم اتریشی ORF می باشد.
از ORF چهار کانال تلویزیونی ملی پخش می شود.
شبکه های مهم دیگری از جمله ORF2 – ORF1 – SAT1 – RTL -PRO7 - ZDF - +ATV می باشند. درباره اتریش
حمل و نقل در اتریش
شبكه جاده ها و راه های بسیار عالی ونیز شبكه گسترده راه آهن كشور اتریش، این كشور را به تمام كشورهای همسایه متصل ساخته است. گروه هواپیمایی اتریش با خطوط هوایی خود به 66 كشور جهان در 5 قاره پرواز دارد.
امکانات سفر با اتومبیل
اتوبان ها، آزاد راه ها و شبكه راه های ایالتی كشور اتریش را به كشورهای همسایه متصل می نمایند. تمامی این مسیرها بصورت شبانه روزی باز هستند و در هیچ ساعتی ممنوعیت تردد ندارند.قوانین و تابلوهای راهنمایی و رانندگی اتریش با قوانین سایر كشورهای اروپایی در این زمینه یكسان است. در كلیه اتوبان ها و آزادراه های این كشور محدودیت سرعت وجود دارد. schwechatمهمترین فرودگاه در اتریش با پرواز داخلی و خارجی روزانه در وین –گراتز–اسنیبورک–کلاگنفورت–لینزوسالزبورگ می باشد.
امکانات سفر هوایی در اتریش ، ترانسفر فرودگاهی
از فرودگاه های وین، گراتز، اینسبوروك، كلاگن فورت، لینتز و سالزبورگ پروازهای داخلی و بین المللی صورت می گیرند.
خط هوایی اتریش Austrian Aillinesگروهی اتریشی متشكل از شركت های هواپیمایی است كه با بهره گیری از توانایی های خود به بالاترین درجه كیفیت رسیده اند .
با در اختیار داشتن ناوگانی متشكل از 104 هواپیما و همكاری شركای خودLaudaوAustrian arrows شبكه پروازی را ایجاد نموده است كه بیش از 130 مسیر هوایی به 66 كشور جهان در 5 قاره را در بر می گیرد.
قطار شهری فرودگاه با نام CAT بین مرکز شهر وین و فرودگاه در تردد است مدت حرکت 16 دقیقه است.
الزامات رانندگی با خودرو
در خودرو بستن کمربند ایمنی برای کلیه سرنشینان الزامی است .
حداکثر سرعت مجاز به جز در مواردی که روی تابلو راهنمایی مورد دیگری ثبت شده باشد.
برای مناطق مسکونی حداکثر 50 کیلومتر در ساعت
برای مناطق غیر مسکونی حداکثر 100 کیلو متر در ساعت
برای اتوبانها حداکثر 130 کیلو متر در ساعت
امکانات سفر با قطار در اتریش
سفر با قطار مزایای زیادی داشته كه یكی از آنها سفری آسوده است كه طی آن می توانید از نوشیدن قهوه لذت برده، روزنامه تان را مطالعه كرده و به بررسی برنامه سفرتان بپردازید. مهم نیست كه در شب یا روز سفر میكنید، با قطار حتما مسیر ایده آل خود را خواهید یافت .شما می توانید اتومبیل خود را نیز همراه ببرید بدون آنكه مجبور به طی مسافت های طولانی با ماشین در جاده ها و اتوبان ها شوید.
با قطارهای حمل اتومبیلÖBB مشكلی در این زمینه نخواهید داشت درباره اتریش
سفر با كشتی در اتریش
بر روی رود دنا كشتی های فروانی در مسیرهای مختلف در رفت و آمد هستند. علاوه بر این در دریاچه های ایم كشور نیز مسیرهای گردشی فراوانی عرضه می شوند.
سفر با اتوبوس در اتریش
خطوط اتوبس رانی اتریش بیش از 2800 مسیر را در بر می گیرند. تقریبا تمامی مسیرهای گردشی با اتوبوس قابل دسترسی هستند.
سفر با تاكسی در اتریش
تاكسی ها در اكثر شهرهای بزرگ به تاكسی متر مجهز هستند. تعرفه بر حسب كیلومتر طی شده و نیز زمان محاسبه می شود. در وین برای حمل چمدان و بار مسافر مبلغی دریافت نمی شود. تاكسی های فرودگاه، تاكسی هایی هستند كه محتص مسیر رفت و برگشت به فرودگاه در نظر گرفته شده اند و در فرودگاه در انتظار مسافرین هستند. این تاكسی ها قبلا رزرو شده و كرایه مشخصی دارند (این قیمت شامل حمل چمدان نیز می شود) و از مسافر جهت مسیر برگشت مبلغی دریافت نمی كنند.
تله سی های كوهستانی در اتریش
بیش از 3000 تله سی و تله كابین در كشور اتریش فعال هستند. بسیاری از آنها تا ارتفاع بیش از 3000 متر صعود می كنند.
اجاره کردن دوچرخه در اتریش
در تمام كشورهای اروپایی شما میتوانید با اجاره دوچرخه به صورت 24 ساعته در شهر رفت و آمد كنید و از دوچرخه سواری لذت ببرید، مكانهایی در شهر و به تعداد زیاد برای اجازه دوچرخه در نظر گرفته شده كه افرادی كه مقیم هستند یا توریستهایی كه كارت بانكی ، میتوانند با وارد كردن كد دوچرخه در دستگاه Rent bike و پرداخت 8-12 یورو برای 24 ساعت دوچرخه رو اجاره كنید.600 یورو از موجودی كارت هم به عنوان دپازیت نزد بانك بلوكه میشود كه بعد از برگرداندن دوچرخه و گذاشتن آن در جای مخصوص 600 یورو آزاد میشود.
توریستهایی كه كارت بانكی ندارند یا كارت انها معمولی هست؛ هم میتوانند از هتلی كه در آن اقامت دارند به قیمت 14 یورو برای هر 24 ساعت دوچرخه اجاره كنند و هم میتوانند با مراجعه به پاركها و گرو گذاشتن پاسپورت خود برای مدت 24 ساعت با قیمت 12 یورو دوچرخه یا اسكوتر برقی اجاره كنند.
خیابان ماریا هیلف در شهر وین كشور اتریش محل حضور گردشگران زیادی از سرتاسر دنیاست.این خیابان به اندازه ای معروف است كه در كتابهای یادگیری زبان به ان اشاره شده است. در خیابان ماریا هیلف وین، روبروی هتل كومر ایستگاه اجاره دوچرخه مباشد ، درنزدیكی ایستگاه اشتفان پلاتز هم میتوانید دوچرخه اجاره كنید و همینطور نزدیك همه ایستگاههای اصلی و خیابانهای پرتردد.
اقتصاد اتریش
اتریش ۱۲اُمین کشور ثروتمند جهان بر پایه سرانه تولید ناخالص داخلی است. تا دهه ۱۹۸۰ بسیاری از صنایع بزرگ اتریش ملی شدند. با این حال در سال‌های اخیر خصوصی‌سازی باعث کاهش بخش دولتی در سطحی قابل مقایسه با دیگر اقتصادهای اروپایی شده است.
گردشگری بین‌المللی مهمترین بخش اقتصاد ملی اتریش است. به طور سنتی کشور آلمان مهمترین شریک تجاری اتریش میباشد.
محصولات صادراتی اتریش را ماشین‌آلات و تجهیزات، تجهیزات موتوری وسایل نقلیه، کاغذ، محصولات فلزی، مواد شیمیایی، آهن و فولاد، منسوجات و مواد خوراکی است که به کشورهای آلمان (2/30 درصد)، ایتالیا (9 درصد)، آمریکا (9/5درصد) و سوئیس (7/4درصد) صادر می‌شود.
محصولات وارداتی این کشور شامل ماشین‌آلات و تجهیزات، وسایل نقلیه موتوری، مواد شیمیایی، محصولات فلزی و نفت و محصولات نفتی است که از کشورهای آلمان(5/45 درصد)، ایتالیا (هفت درصد)، سوئیس (5/4درصد) و هلند (1/4درصد) وارد می‌شود. درباره اتریش
پرچم ونشان ملی اتریش
بر اساس افسانه ها پرچم کشور اتریش منسوب به دوک لئوپولد پنجم از فرمانروایان اتریش در اواخر قرن 12 ام و پیامد جنگهای او در دوران جنگهای صلیبی است. پس از یک نبرد سخت، لباس او که تماما سفید بود سر تا پا آغشته به خون شد. زمانیکه دوک کمربندش را گشود، تنها قسمتی از لباس که زیر کمربند بود سفید مانده بود. بعدها این منظره تبدیل به سمبلی شد و پرچم اتریش از آن الهام گرفته شد.
نشان ملی اتریش (coat of arms of Austria) از سال 1919 بکار می رفته است (البته بدون زنجیر گسسته) و از سال 1945 این نشان با اضافه شدن زنجیر گسسته به آن مورد استفاده قرار می گرفت.عقاب در این نشان سمبل قدرت، تاج دیوار نمای عقاب سمبل طبقه متوسط جامعه، داس سمبل زراعت و کشاورزی، چکش سمبل صنعت و زنجیرگسسته سمبل آزادی از دیکتاتوری نازیسم است.
مکانهای دیدنی اتریش
وین محل تلاقی گذشته و آینده است. شکوه باستانی آن مشتمل بر قصرها و باغ های مجلل سلطنتی، معماری داخلی چشم نواز باروک و میدان های و آب نماهای زیبااست.
از سوی دیگر وین یکی از پویاترین شهرهای اروپاست. موزه های وین آثار مدرن و سنت شکن بسیاری را در خود جا داده اند. کافه ها و رستوران های این شهر طیف وسیعی از غذاهاو دسر ها و شیرینی جات را سرو می کنند. وین شهری است که موتزارت، بتهوون، هایدن، شوبرت، اشتراوس، برامس و ماهلر هریک زمانی در آن سکنی گزیده اند و از زیبایی این شهر الهام گرفته اند. دانوب آبی از شمال شرقی پایتخت اتریش به سمت جنوب غربی آن روان است و غرب و شمال شهر را جنگل وین فرا گرفته است. وین به بیست و سه محله تقسیم شده است که اکثر جاهای دیدنی، هتل ها، بارها و پانسون ها ی آن در منطقه یک واقع اند که تحت عنوان Inner Stadt شناخته می شود. ورودی اکثر موزه ها در حدود ده یورو است.
بام وین یاkalhenberg
در شمال شهر وین و در ارتفاعات واقع شده است. از بام وین تمام شهر را میتوانید به راحتی ببینید،رود دانوب و جنگلهای سر سبز با نمایی زیبا و جذاب از بالای بام واقعاً دیدنی هستند. كالنبرگ در منطقه نوزده و بالای منطقهGrinzingقرار دارد.هر روز تا ساعت 11 شب اتوبوسها به این منطقه رفت و آمد می كنند،پیاده روی در مسیر بام بسیار لذت بخش میباشد.
وین-موزه هنرهای زیبا ( Kunsthistorisches)
موزه تاریخ هنر یا هنر های زیبا در مسیرRingstraßeدر وین در اتریش ، داخل کاخی با گنبد هشت ضلعی قرار دارد. این موزه یکی از برترین موزه های هنرهای تزئینی یا هنر های زیبا در جهان است. این موزه در سال 1891 همزمان با موزهNaturhistorischesتوسط امپراتور فرانتس ژوزف من از اتریش - مجارستان بنا شد ه و شروع به کار کرد ه است. هر دو موزه تاریخ هنرkunsthistorischesو تاریخ طبیعی Naturhistorischesاز لحاظ شکل ساختاری شبیه هم هستند و طراحی هر دوی آن توسط Gottfried Semper و Karl Freiherr von Hasenauerانجام گرفته است. درباره اتریش
کاخ شون‌برون (Schönbrunn)
یکی از اقامتگاه‌های تابستانی پادشاهان اتریش در وین است. این کاخ در حال حاضر یکی از آثار مهم فرهنگی کشور است. کاخ شون‌برون در سال ۱۹۶۰ بنا شده‌ است.
این کاخ بیش از ۱۴۰۰ اتاق دارد و یکی از جاذبه‌های مهم توریستی در وین به شمار می‌آید. در این کاخ، باغ‌های بسیاری وجود دارد که به سبک‌های مختلف طراحی و آرایش شده‌‌اند.
قصر شونبرون در دوره باروک و حدود سال ۱۷۰۰ میلادی بنا شده‌است و در آن سالنی قرار دارد که به سالن ایرانی مشهور بوده و معماری آن نیز به سبک معماری ایرانی است. در زبان آلمانی شون به معنای زیبا و برون به معنای چشمه است.
همچنین شونبرون دارای یک گلخانه بسیار بزرگ و مجهز بوده که در نوع خود بی‌نظیر است و تنوع گیاهانی که در آن کاشته‌اند تا آنجاست که تا صد سال پیش در آن درخت انار می‌کاشتند . صدها گونه رز در فضای باز این قصر کاشته شده که به صورت فصلی دوباره کاشته می‌شوند. قدیمی‌ترین باغ‌وحش دنیا هم در این باغ قرار دارد و در سال ۱۷۵۲ تاسیس شده‌ است.
وین-موزه تاریخ طبیعی (Naturhistorisches Museum)
موزه تاریخ طبیعی (Naturhistorisches Museum) با مساحت 8.700 متر مربع بزگترین موزه در شهر وین می باشد. این موزه دارای یکی از قدیمی ترین کلکسیون ساختگی تاریخ طبیعی می باشد که یکی از موزه های مهم در جهان شناخته می شود. ساختمان این موزه که از لحاظ ساختاری همانند موزه هنرهای زیبا ( Kunsthistorisches) در وین می باشد به شیوه ای استادانه طراحی شده است که همچنین برای سازگاریش با محیط دائما در حال تغییر می باشد.
پارک دومنظوره در اتریش
این پارک در داخل رودخانه گرونر سی درستیریا اتریش واقع شده است. در فصل زمستان عمق این دریاچه به یک یا دو متر می رسد و پارک زمستانی " ستیرا" از آن ظاهر می شود و عاشقان بازی و ورزش به این پارک می آیند و به تفریح و پیاده روی می پردازند.
اما در آغازفصل بهار وبالارفتن درجه حرارت هوا برفها در ارتفاعات به تدر یج آب می شود و به درون این رودخانه یا پارک می ریزد و این پارک زیبا را تا ارتفاع 12 متربه زیر آب می برد. این دریاچه رنگ سبز خود را از درخت ها و گیاهان سبز پارک می گیرد.
دمای آب این دریاچه در فصل بهار بین 4تا 8 درجه سانتیگراد است. در فصل بهار این دریاچه بیشتر مورد توجه غواص ها برای تماشای درختان وگل ها در زیر آب قرار دارد ، ولی با آمدن فصل زمستان و ظاهر شدن دوباره پارک این دریاچه با استقبال مردم روبرو خواهد شد.
وین (Vienna)
وین، پایتخت اتریش نماد زندگی اتریشی است. وین با وجود تئاتر های خیابانی، باله، اپرا، نمایش های موزیکال، نگارخانه ها و ... پر از هیجان است و شهری زنده و داینامیک برای بازدید است. ولی این از جلوه های سنتی این شهر نمی کاهد. چندین قصر سلطنتی، موزه های شگفت انگیز و همچنین هوفبورگ، منزل حاکمین هابزبورگ نیز در این شهر قرار دارد. زندگی مدرن پرسرعت در کنار معماری تاریخی جذاب باعث شده که این شهر شهری باشکوه برای بازدید باشد درباره اتریش
هالستات (Hallstatt)
این دهکده خوش منظره کوچک که اغلب به عنوان یکی از زیباترین مکان های اتریش برای بازدید نامیده می شود، مشرف به آبهای آرام دریاچه هالستات است. در این دهکده می تواند کوهنوردی، پیاده روی و قایق سواری کنید و از چند مکان جالب دیدن کنید. از خانه استخوانیBeinhausدیدن کنید. در این مکان شاهد بقایای استخوان های انسان ها خواهید بود که به دلیل کمبود جا برای قبرستان در این مکان دفن شده بودند. با آنکه ترسناک به نظر می رسد ولی تجربه متفاوتی است. غارهای یخی و غارهای نمکی در این منطقه هم ارزش بازدید را دارند.
سالزبورگ (Salzburg) سالزبورگ قطعاً یکی از بهترین مکان های اتریش برای دوستداران موسیقی است. این شهر زادگاه موتزارت است و گردشگران می توانند از محل تولد و نمایشگاه های مربوطه در این شهر بازدید کنند. گردشگران می توانند به گالری ها، موزه ها و رستوران ها و مراکز خرید و بازار کشاورزان بروند و لذت ببرند.
اینزبروک (Insbruck)
کوه های برفی و ساختمان های رنگی بلند اینزبروک مناظر چشمگیری دارند که برای کارت پستال مناسب اند. افرادی که به کوهنوردی علاقه دارند می توانند به مراکز اسکی و مراکز ورزش های زمستانی بروند این شهر بروند. از مکان های دیدنی دیگر این شهر می توان به قلعه امبراس، موزه هنر مردمی و کلیسای کورت اشاره کرد. سواری با درشکه و اسپا های لوکس نیز از دیگر تفریحات متعدد در این شهر محسوب می شوند.
الپباچ (Alpbach)
این دهکده زیباترین دهکده در اتریش نامیده شده است و البته تعجبی هم ندارد. این دهکده زیبا بین یک سری کوه پربرف باشکوه واقع شده است و شیب های عالی برای اسکی دارد و فرهنگ سنت کوه های آلپ در آن حفظ شده است. الپباچ پر از خانه های چوبی زیبا، مزارع دام پروری و بومی هایی است که صنایع دستی سنتی درست می کنند. اگر علاقمندید بدانید که اتریش در قدیم چطور بوده است و از تجربه توقف زمان قدیم لذت ببرید، الپباچ مقصدی مناسب برای شماست.
جاده آلپی گراس گلاکنر (Grossglockner Alpine Road)
این جاده خوش منظره و زیبا در اتریش قطعاً ارزش دیدن را دارد. این جاده شما را به پارک ملی هوهه تائرن و ارتفاعات گراس گلاکنر (بلندترین کوه های اتریش) می رساند و از میان یخچال طبیعی پاسترز می گذرد. این جاده بهترین مسیر برای تجربه چشم انداز اتریش است، زیرا از میان جنگل های کوهستانی، علفزارهای آلپ و دشت های یخ و صخره های تند عبور می کنید. می توانید اتومبیلی کرایه کنید، اتوبوس بگیرید یا با موتورسیکلت، دوچرخه یا حتی با پای پیاده این مسیر را تجربه کنید، در هر صورت این تجربه ای فراموش نشدنی در کل زندگی تان خواهد بود.
موست ویرتل (Mostviertel)
موست ویرتل مسحور کننده ترین منطقه جنوب اتریش است. علفزارهای سبز در شمال با قله های پربرف در جنوب در این منطقه به هم می پیوندند. این پیوند مناظر به این مناطق جذابیتی بی نهایت می بخشد. مناظر باشکوه آن جزو عجایب چشمگیر برای کودکان و بزرگسالان است و فعالیت هایی برای آنها فراهم می کند و امکان اسکی کردن نیز در این منطقه وجود دارد درباره اتریش
قلعه هوچواسترویتز (Hochosterwitz Castle)
بسیاری این قلعه را باشکوه ترین قلعه در اتریش می دانند و دلیل خوبی هم دارند. این قلعه بر قله یک صخره دولومیتی بلند به ارتفاع 160 متر قرار دارد که آن را شبیه به قلعه های داستان های تخیلی می کند. هرساله بین عید پاک و پایان اکتبر، بازدیدکنندگان می توانند از بخش هایی از این قصر بازدید کنند. گردشگران می توانند در مسیر 620 متری بین 14 دروازه این قلعه راه بروند و در آخر به نمای شگفت انگیز آن برسند.
کرمز آن در دونو (Kremsan der Donau)
این دهکده خوش منظره در کنار رود دانوب در دره واچو اتریش واقع شده است. این دهکده بخاطر مرکز تاریخی زیبایش معروف است که به عنوان میراث جهانی یونسکو نیز ثبت شده است. این دهکده که در دروازه چشم انداز فرهنگی میراث جهانی واچو قرار گرفته است، در واقع در یکی از شگفت انگیزترین دره رودها در کل اروپا است.
فاکر سی (Faaker See)
فاکر سی یک دریاچه در میان کوه های آلپ در منطقه کارینتیای اتریش است. این دریاچه پنجمین دریاچه بزرگ کشور و یکی از زیباترین دریاچه ها است که بخاطر آبهای نیلگون و زلالش معروف است. مانند بومی ها و گردشگران می توانید در این دریاچه شنا کنید، ماهی بگیرید و قایق سواری کنید و از مناظر اتریش لذت ببرید.
وین خواهرخوانده‌ی بیش از ۱۰ شهر دنیا است. از جمله می توان به تبریز ایران اشاره کرد.
1 - تبریز، ایران
2.- بوداپست، مجارستان
3.- استانبول، ترکیه
4.- براتیسلاوا، اسلوواکی
5.- برنو، جمهوری چک
6.- بلگراد، صربستان
7.- تل آویو، اسرائیل
8.- تونس، تونس
9.- زاگرب، کرواسی
10.- کیف، اوکرائین
11.- لیوبلیانا، اسلوونی
12.- مسکو، روسیه
13. - ورشو، لهستان
چرا خواهرخواندگی؟
خواهرخواندگی اصطلاحی است که از ادبیات اروپا وارد دیگر کشورها شده و برای نخستین بار سال ۱۹۲۰ بعد از جنگ جهانی اول این قرارداد بین یک شهر انگلیس و یک شهر در فرانسه منعقد شد. هدف از این قرارداد، پیوند و اتحاد بین شهروندان این دو شهر بود که مسئولان آن معتقد بودند این دو شهر دارای تشابهات و منافع مشترک هستند. ایجاد روابط خواهرخواندگی با پرورش تفاهم و دوستی و اعتماد در سطح بین المللی و تبادل برنامه های آموزشی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی که به توسعه صنعت گردشگری منجر می شود، صورت می گرفت. اما در کشورهای آسیایی و آمریکایی اصطلاح خواهرخواندگی رواج بیشتری دارد. به کارگیری واژه خواهرخواندگی هم به این دلیل است که در بیشتر زبان های دنیا واژه شهر مونث است. امروزه بیش از ۲۴۰۰ رابطه خواهرخواندگی رسمی بین شهرهای جهان بسته شده است.